Dilek & Şikayet Formu
Kariyer
  • Hafta içi ve Cumartesi: 09.00-22.00, Pazar: 10.00-18.00

Diş Protezleri

Tam Diş Protezleri

Tam diş protezi nedir ?

Halk arasında damak(protez diş) diye bilinen ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir.

Ne kadar sürede yapılır ?

Tam protez dişler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Tam diş protezlerini kullanabilir miyim ? Alışma süreci nasıldır ?

İlk takıldığında bazı bölgelerde vuruklar oluşabilir, vuruklar alındıktan sonra belirli süre kullanıldığında alışılır ve kişinin kendi dişleriymiş gibi vazife görür. Ancak takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Alt ve üst çeneye kolayca yerleştirilip çıkarılabilir fakat sabit protez konforu ve çiğneme etkinliği beklenmez.

Nasıl temizlenir?

Tam diş protezlerin temizliği akar su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanılmaz. Tam protezler için temizleyici özel fırçalar olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da temizliği yapılabilir. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur, bir su bardağına atılan tablet içerisinde protez bekletilerek temizliği sağlanabilir.

Tam diş protezleriyle rahat yemek yiyebilir miyim?

Protezlerin tutuculuğu, alt ve üst çenedeki kemik yüksekliğine ve kalınlığına bağlıdır. Kemik miktarı yeterliyse protez tutuculuğu ve stabilizasyonu da iyi olur. Yeterli kemik yoksa özel yapıştırıcılar kullanılabilir ya da protezlerin oynamaması için çene kemiğine yerleştirilen implantlardan destek almak gerekebilir.

Tam protez dişlerle görüntü(estetik) olarak memnun olur muyum?

Tam protezler yanak ve dudakta oluşan çöküntüleri destekler ve şişirir, kişinin genç görünmesini sağlar. Ayrıca protezlerde kullanılan dişler de ön grupta porselen seçilebilir. Bu durumda estetik olarak memnuniyet yüksek olmaktadır.

Tüm dişlerimi kaybettiğimde tam diş protezi mi yaptırmak zorundayım?

Tüm dişlerini kaybeden ve daha önce hiç tam protez kullanmamış hastaların tam proteze alışmaları çok zor olmaktadır. Alt ve üst çenede yeterli kemik hacmi varsa dental implant yaparak sabit diş yapılması mümkündür. Tam dişsizlik durumunda öncelikle implant destekli diş protezlerini veya implant üzeri sabit diş tavsiye etmekteyiz.

Kancalı Diş Protezleri

Parsiyel diş protezleri (kancalı protez) nedir ?

Sabit protez uygulanamayan durumlarda dişsiz bölgenin önündeki dişe kanca ile tutunan takıp çıkmalı proteze denir.

Ne Kadar Sürede Yapılır ?

Kancalı protezler, ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta yeterlidir.

Parsiyel diş protezlerini kullanabilir miyim ? Alışma süreci nasıldır ?

Parsiyel protezler kancalar yardımıyla dişlerden destek alırlar. Ağızda bulunan diş sayısı arttıkça konforuda artar ancak sabit protezlerin konforu ve çiğneme rahatlığı parsiyel diş protezlerinden beklenemez.

Nasıl temizlenir ?

Parsiyel diş protezlerin temizliği akar su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanılmaz. Protezler için temizleyici özel fırçalar olduğu gibi normal diş fırçalarıyla da temizliği yapılabilir. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur, bir su bardağına atılan tablet içerisinde protez bekletilerek temizliği sağlanabilir.

Parsiyel diş protezleriyle rahat yemek yiyebilir miyim ?

Protezlerin tutuculuğu, çenedeki kemik hacmine ve ağızda bulunan diş sayısına bağlıdır. Kemik miktarı yeterliyse protez tutuculuğu ve stabilizasyonu da iyi olur. Yeterli kemik yoksa özel yapıştırıcılar kullanılabilir ya da protezlerin oynamaması için çene kemiğine yerleştirilen implantlardan destek almak gerekebilir.

Parsiyel protez dişlerle görüntü(estetik) olarak memnun olur muyum ?

Parsiyel protezler yanak ve dudakta oluşan çöküntüleri destekler ve şişirir, kişinin genç görünmesini sağlar.Ancak en büyük dezavantaj eğer hastanın ön grup dişleri ağızında ise onlara geçen kancalar estetiği bozmaktadır. Bu gibi durumlarda kancalı protez değil, hassas tutuculu protez(çıt çıtlı protez) tercih etmekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hassas Tutuculu Diş Protezleri